Opeindervaart
Opeinde
In de gemeente Smallingerland bevindt zich de Opeindervaart. Dit kanaal is een verbinding van de twee dorpen: Opeinde en De Leijen. De bedrijvigheid om en rondom het kanaal was toen al merkbaar, waarom dat is? Dat vertellen we je hieronder verder.
Neem alvast een kijkje
Het dorp Opeinde was vroeger voor 10 jaar de hoofdplaats van gemeente Smallingerland. Dit kwam door de innovatieve ideeën, de bedrijvigheid van de inwoners en het bestuur dat zich hier vestigde.
De Opeindervaart (of in het Fries: Peinder kanaal) speelde hierin een lucratieve rol. De Opeindervaart of het peinder kanaal werd in 1882 aangelegd om het waterprobleem voor Juffersgat op te lossen. Het 1,7 kilometer lange kanaal is een verbinding tussen het dorp Opeinde en het meer De Leijen. In Opeinde gaat het kanaal verder als het Nieuwe Kanaal (Juffersgat). En via de haven in Drachten is het kanaal verbonden met het meer in De Leijen. De belangstelling voor het kanaal was destijds enorm groot bij de inwoners, en al snel was de bedrijvigheid in het dorp merkbaar. Zo werd het zand in Opeinde gebruikt om steden en dorpen te bouwen. Dat Opeinde de hoofdplaats van Smallingerland werd kwam omdat het bestuur zich in het Friese dorp vestigde. Uiteindelijk verhuisde het bestuur Smallingerland in 1823 naar Drachten.
Vergelijkbare plaatsen
Bekijk alles-
De sluis van Ouwe Syl
Accepteer cookies om deze content te zien.
De sluis van Ouwe Syl
(beluister hier het audioverhaal)
Waar anders dan hier spreek je af met dorpsgenoten? Op de 'pyp' natuurlijk: de brug over de zijl, de sluis. De sluis is het natuurlijke middelpunt van Oudebildtzijl. Het dorp dankt zijn ontstaan én naam aan de sluis. In het Bildtse dialect dat hier gesproken wordt: Ouwe Syl.
De sluis – van hout - wordt in 1507 in de pas aangelegde vijftien kilometer lange dijk getimmerd en is onderdeel van een grootschalige inpoldering. 'Skep foor skep' veroveren arbeiders hier land op zee, de vroegere monding van de Middelzee om precies te zijn. De sluis, op de plek waar de Oude Rij in zee stroomt, zorgt voor afwatering van de vruchtbare polder. Schepen kunnen via de schutsluis naar de Waddenzee en terug landinwaarts. Aanleggen kan bij de kolk, een klein haventje achter het café.
Een eeuw later, rond 1600 is alweer land aangeslibd en komt er een nieuwe afwateringssluis twee kilometer noordwaarts: de Nije Syl (de nieuwe zijl, sluis), waar ook een gehucht ontstaat. Het dorp met de oude sluis verandert dan van Bildtsyl naar Ouwe-Syl.
Toch is de sluis van het oude Bildt nog steeds onderdeel van de waterkering. De dijk functioneert namelijk nog als slaperdijk, een reservedijk dus. De eikenhouten deuren die je in de sluis ziet hangen kúnnen het water tegenhouden. Ze zijn in 2006 geplaatst omdat de oorspronkelijke deuren waren verdwenen. Tot die tijd lagen er tientallen balken achter het café, die in geval van nood in de sluis geschoven konden worden.
De Sylsters zullen tegenwoordig niet wakker liggen van hoog water. Een paar eeuwen geleden was dat wel anders. Als er tijdens Kerst 1717 een stormvloed over de kust raast bijvoorbeeld. Het zoute zeewater dreigt de polders in te stromen en de sluis begeeft het bijna. De heldhaftige timmerman Krelis Anne laat de Sylsters als de wiedeweerga een huis afbreken en het puin in de sluis storten. Het dorp is gered, net als het achterland. Iemand die goed bevelen uit kan delen staat hier op 'e Syl nog altijd bekend als iemand die 'ken kommendere als Baas Krelis.'
Ingesproken door:
Als architect leeft Alex van de Beld tussen twee werelden; de wereld van het landschap en de natuur, met daarnaast de wereld van de kunst en de cultuur. Alex werkt al zijn hele leven om die werelden te verbinden. Dat is volgens hem nu meer dan ooit nodig, willen we een nieuwe toekomst ontwerpen.Alex leerde Joop Mulder in de aanloop naar 2018 kennen. “Joop was iemand die verschillende culturen bij elkaar bracht, zoals een sluis water met elkaar verbindt. Dat is meer en meer nodig om een inspirerende leefomgeving te maken waarin iedereen zijn plek vindt. Daarom zullen we Joop Mulder missen. Maar we gaan met zijn mentaliteit, creativiteit en zijn sense of place aan de slag voor het landschap van de toekomst.”
Dit verhaal is onderdeel van de route Gemalen Verhalen van Sense of Place
Oude Bildtzijl
Routes in de buurt
Bekijk alles-
E-chopper pontjesroute Drachten-Earnewâld
E-chopper pontjesroute Drachten-Earnewâld(35.5 km)Drachten -
Opeinde – Earnewâld | Streekpad Noardlike Fryske Wâlden: etappe 9
Opeinde – Earnewâld | Streekpad Noardlike Fryske Wâlden: etappe 9(13.2 km)Opeinde -
Cultuurhistorischeroute | Nationaal Park De Alde Feanen | Op é Trapers
Cultuurhistorischeroute | Nationaal Park De Alde Feanen | Op é Trapers(42.9 km)Eernewoude -
Rabobank Route | Nationaal Park De Alde Feanen
Rabobank Route | Nationaal Park De Alde Feanen(36.0 km)Earnewoude