Kunstwerk Maarten van der Weijden
Burdaard
Kunstwerk van Maarten van der Weijden die in 2018 zijn Elfstedenzwemtocht moest opgeven in Burdaard.
Neem alvast een kijkje
In Burdaard vonden ze dat het tijd was voor een monument voor Maarten van der Weijden.
De lange-afstand-zwemmer waagde in 2018 een poging om de Elfstedentocht te zwemmen, om geld in te zamelen voor kankeronderzoek.
Maar in Burdaard was te uitgeput om de laatste stad Dokkum nog te bereiken. Hij had toen al 163 kilometer gezwommen en 55 uur in het water doorgebracht...
In 2019 probeerde hij het nog een keer en toen slaagde hij er wél in zijn tocht der tochten zwemmend te volbrengen! Het werd een emotioneel gebeuren waarbij heel Nederland meeleefde.
Kunstenaar Hans Jouta maakte kosteloos het mooie beeld 'op handen gedragen'.
- Afstand tot jouw locatie:
Hier vind je Kunstwerk Maarten van der Weijden
Naast de jachthaven aan het waterHikkaarderdyk 37
9111 HR Burdaard Plan je route
vanaf jouw locatie
Vergelijkbare plaatsen
Bekijk alles-
De bevrijding van Leeuwarden
De bevrijding van Leeuwarden
Op 11 april 1945 werd duidelijk dat de Duitse weerstand in het noorden van Nederland beperkt was. De geallieerden grepen op 12 april deze kans om zo snel mogelijk op te rukken naar Friesland. Een van de belangrijkste doelen was het bevrijden van Leeuwarden. Hiervoor was de 9th Canadian Infantry Brigade aangewezen. Maar het zou uiteindelijk anders lopen.
Op 12 april reden de Royal Canadian Dragoons bij Noordwolde Friesland binnen. Zij dienden met hun gepantserde voertuigen verkenningen uit te voeren en zo snel mogelijk de Waddenzee te bereiken. Daarmee werden de Duitse troepen in Friesland en Groningen van elkaar gescheiden.
In de nacht van 14 op 15 april stonden drie Squadrons van de Dragoons bij Suameer. Burgum kon eerder die dag niet meer bereikt worden omdat de brug bij de Burgummerdaam door de Duitsers was opgeblazen.
Intussen was er van alles gaande in het nabijgelegen Leeuwarden. Op 12 april was het vliegveld door de Duitsers opgeblazen. En vanaf 14 april verlieten zij de stad. Leeuwarden zou niet worden verdedigd. Het Burgerweeshuis dat onderdak had geboden aan verschillende Duitse instanties werd in brand gestoken. Een poging om de telefooncentrale op te blazen mislukte door een geniale ingreep van het verzet. Dat verzet ging bovendien in de vroege ochtend van 15 april massaal de straat op om belangrijke punten te bezetten en achtergebleven Duitsers gevangen te nemen.
De Dragoons in Suameer hadden contact met het verzet in Leeuwarden. Door verschillende berichtgeving was het onduidelijk of er nu hard gevochten werd in Leeuwarden of dat de Duitsers de stad volledig hadden verlaten. Doordat de Duitsers belangrijke bruggen op de route van Heerenveen naar Leeuwarden hadden opgeblazen kon de infanterie niet snel bijstand verlenen.
Daarom gingen de Dragoons zelf een kijkje nemen. In eerste instantie werd een patrouille van vier voertuigen over de Groningerstraatweg rond half twaalf de stad in gestuurd. Eén van de Canadezen in die voertuigen tekende het volgende op:
‘As we entered the city, passing through the concrete barrier by the narrow passageway left for normal traffic, we were met by an almost hysterical patrol of Resistance men […] In a few moments the news of our arrival had spread through the city, and we were given a fantastic welcome as we rolled slowly forward into the centre of town.
Een Leeuwarder herinnerde zich:
‘Wij woonden dicht bij de Groningerstraatweg, waar onze bevrijders langs kwamen. Met vele honderden stonden wij daar, allemaal blijde toeschouwers. Ineens schoten twee dames uit de rij naar voren en vlogen de Canadezen om de hals met de volgende woorden: “Och skatten, binne jimme daar eindelijk!
Nadat de patrouille had vastgesteld dat de kust veilig was, volgde het hele C Squadron, een detachement van de Royal Canadian Engineers en Regimental Headquarters van Lieutenant-Colonel Landell. Leeuwarden was bevrijd. Hierna gingen duizenden de straat op. Eén van de Canadezen schreef:
‘We halted, and were immediately surrounded by laughing, yelling mobs of people, bringing flowers to give to us, and cheering every move. The Resistance men were everywhere, doing their best to keep the people within bounds and off the cars, but their efforts were hardly necessary. I never saw a more satisfying gathering in my life.’
Leeuwarden was door onverwachte omstandigheden bevrijd door de Dragoons. In de nacht van 15 op 16 april trok alsnog Canadese infanterie de stad in.
Leeuwarden
Routes in de buurt
Bekijk alles-
LF weekendtocht Friese kust en Lauwerszee
LF weekendtocht Friese kust en Lauwerszee(117.0 km)Dokkumer Nieuwe Zijlen -
Friese traject Staande Mastroute | Vaarroute
Friese traject Staande Mastroute | Vaarroute(102.0 km)Lemmer -
Etappe 4: Dokkum - Sneek | Elfstedenfietsroute
Etappe 4: Dokkum - Sneek | Elfstedenfietsroute(53.0 km)Dokkum -
Fietsroute langs prachtige Waddendorpjes
Fietsroute langs prachtige WaddendorpjesBroedseizoen: beperkt toegankelijk
(36.4 km)STIENS -
Sibrandahûs - Claercamp - Burdaard - Rinsumageast | Rondjes om de kerken
Sibrandahûs - Claercamp - Burdaard - Rinsumageast | Rondjes om de kerken(16.5 km)Sibrandahûs -
Foodroute Gezonde Grond in Noord Friesland
Foodroute Gezonde Grond in Noord Friesland(54.5 km)Dokkum